Festiwal Literatury Dziecięcej, Rabka Festival 2015
.
Festiwal Literatury Dziecięcej, Rabka Festival 2015 można uznać za jedno z najciekawszych wydarzeń tego roku w Rabce-Zdroju. Niemal wszystkie festiwalowe wydarzenia miały komplet publiczności i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, Jako partner festiwalu czynnie uczestniczyliśmy w jego wydarzeniach. Byliśmy na spotkaniach autorskich i warsztatach oraz w teatrzyku. Wieczorami chodziliśmy na czytanie pod Grzybkiem. Udało nam się zdobyć pierwsze miejsce w grze terenowej. W naszej szkole odbyły się festiwalowe warsztaty tworzenia gry komputerowej na podstawie „Królewny Śnieżki”.
Festiwal ruszył w czwartek 9 czerwca w Rabce-Zdroju. Imprezę rozłożono na cztery dni. Wszystkich gości czekało moc atrakcji. Były wystawy, przedstawienia, warsztaty językowe i plastyczne dla najmłodszych. Organizatorzy przewidzieli również programy dla dorosłych, które dotyczyły literatury dziecięcej. Pojawiły się także gwiazdy, które czytały książki dzieciom. W ciągu czterech dni (9-12 lipca) wystąpiło 40 twórców, którzy zrealizowali 12 warsztatów, 6 spotkań autorskich, 6 wystaw, 2 spektakle teatralne, 5 wieczorów wspólnego czytania w Parku Zdrojowym, grę terenową, konferencję popularno-naukową dla dorosłych, czterodniowe warsztaty ilustratorskie dla studentów i wieczorny koncert dla wszystkich: Dużych i Małych. Odwiedzili nas koordynatorzy dwóch poważnych festiwali literatury dziecięcej: w Bath (Wielka Brytania) i Lund (Szwecja).Na spotkania autorskie, spektakle i warsztaty przychodziły tłumy, kilkaset książek powędrowało do rąk dzieci, a po autografy gości i festiwalowe pieczątki ustawiały się długie kolejki. O to, by książek nie zabrakło i by były wszędzie dostępne zatroszczyli się miejscowi księgarze.
Rabkę odwiedzili wybitni artyści z Polski i zagranicy. Przyjechał światowej sławy ilustrator Roberto Innocenti Gościem festiwalu był także Józef Wilkoń. Pod jego czujnym wzrokiem grupa dzieci uczyła się, jak namalować niezwykłe zwierzę. Przez cały lipiec czynne były w Rabce duże wystawy dzieł obu twórców. Ze Szwecji przyjechała do nas Lotta Olsson, która uczestniczyła w przedstawieniu teatralnym, opartym na jej opowiadaniu „Dziwne zwierzęta” i wspólnie z Barbarą Gawryluk poprowadziła warsztaty literackie. Barbara Gawryluk zapowiedziała podczas festiwalu nową serię książek „Klinika Zdrowego Chomika”, która ukaże się już jesienią. Uwielbiany przez dzieci Grzegorz Kasdepke spotkał się z czytelnikami w Amfiteatrze i odpowiadał na różne zaskakujące pytania. Małgorzata Strzałkowska przeprowadziła warsztaty „łamiące języki i ćwiczące sprawne ręce”. Z czytelnikami spotkała się Joanna Olech, która opowiadała o smoku Pomponie i różnych smoczych sprawach oraz Jarosław Mikołajewski, który rozmawiał z dziećmi o kryminalnych zagadkach włoskich miast. Podczas warsztatów dzieci miały okazję samodzielnie stworzyć: teatralne lalki, film animowany, utwór muzyczny zagrany na niezwykłych instrumentach, grę planszową i komputerową, komiks i ilustracje do wierszy. Prawdziwe tłumy przyciągnęły wieczorne czytania na dobranoc w Parku Zdrojowym. Artur Barciś i Grzegorz Kasdepke przeczytali dzieciom bajki własnego autorstwa. Zachwyt publiczności wzbudziły fragmenty „Pippi Pończoszanki” w brawurowej interpretacji Edyty Jungowskiej. Tomasz Schimscheiner przeczytał nie publikowane jeszcze opowiadanie Barbary Gawryluk pt. „Bazylia” Podczas finałowego koncertu, w wypełnionym po brzegi amfiteatrze, studenci Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej odśpiewali „Wiersze, że aż strach” Małgorzaty Strzałkowskiej (muzyka została napisana specjalnie z okazji Festiwalu), a na finał wystąpił Jacek Wójcicki.